فناوری اطلاعات آماد

شماره ثبت : 431482

مقاله ای در مورد بلوتوث ،بلوتوث چیست؟ بلوتوث چگونه کار می کند؟

خانه // اخبار آماد // مقاله ای در مورد بلوتوث ،بلوتوث چیست؟ بلوتوث چگونه کار می کند؟

مقاله ای در مورد بلوتوث ،بلوتوث چیست؟ بلوتوث چگونه کار می کند؟

  بلوتوث چیست و از کجا آمد؟

   

  بلوتوث چگونه کار می کند؟

  بلوتوث ازنام پادشاه دانمارکی به نام Harald Blatand گرفته شده که پس از انتقال به زبان انگلیسی به بلوتوث تغییریافته است .او دربین سالهای ۹۴۰ تا ۹۸۱ میلادی می زیست و یک وایکینگ بود که توانست دانمارک و سوئد ونروژ را متحد نماید .

  بلوتوث بر پایه اتحاد یکپارچه سیستم هاى کامپیوتر در قالبى بدون سیستم تاکید دارد که نماد کار و تلاش پادشاه دانمارکى است. بنابراین از آنجایى که بلوتوث با معرفى یک معیار جهانى به هماهنگ کردن هزاران استاندارد رقیب مى پردازد؛ این نام براى آن انتخاب شده است.

  ایده اصلى در سال۱۹۹۴ توسط شرکت اریکسون .در آن زمان در حال ساخت یک ارتباط رادیویی کم مصرف ، کم هزینه بین تلفن های همراه و یک گوشی بی سیم بودو تصمیم گرفت که این روش را برای تمامی سیستمها بکاربرد .وی میدانست به تنهایی موفق نخواهد بود بنابراین با شرکتهای IBM ، اینتل ،نوکیا ، ۳com ، توشیبا و مایکروسافت موافقتنامه ای امضا کرد . گروه Bluetooth SIG: Bluetooth Special Interest Group را به وجود آورد. هدف این گروه نظارت بر پیشرفت بلوتوث و عمومی ساختن آن بود.

  پیوستن شرکتهای تری کام، Lucent، مایکروسافت و موتورولا و بیش از ۲۰۰۰کمپانی که دستگاههای ساخت این کمپانیها از پروتکلهای متفاوت استفاده می کرد که قابلیت ارتباط نداشتند .

  بلوتوث چگونه کار می کند؟

  هر وسیله بلوتوث حاوی یک تراشه فرستنده / گیرنده مربعی ۴ سانتیمتری است که در باند فرکانس رادیویی یا صنعتی ، علمی ، پزشکی که در سرتاسر جهان رایگان است از ۲٫۰۴ گیگاهرتز تا ۲٫۴۸ گیگاهرتز عمل می کند که فرستنده فرکانس را Transmitter گویند.این باند به ۷۹ کانال فرکانسی تقسیم می شود که هر کدام پهنای باند یک مگاهرتزی دارند.

  محدوده ارتباطى استاندارد در بلوتوث، ۱۰ سانتى متر تا ده متر است که با افزایش قدرت مخابره تا صد متر نیز قابل افزایش است.

  بلوتوث پهنای باند یک مگابایت در ثانیه را دارد ، که سرعتی نزدیک به ۷۲۳ کیلوبیت در ثانیه است.این سرعت خیلی بالا نیست ، اما برای انتقال داده ها بین وسایل دستی و دسترسی به اینترنت کاملاً کافی است.دو دستگاه دارای بلوتوث در یک باند قرار می گیرند و با یکدیگر ازتباط برقرار می کنند .

  Bluetooth نوعى از ارتباطات امواج رادیویى ولى با برد کوتاه است و از پروتکل خاصى براى ارسال اطلاعات خود استفاده مى کند و به همین دلیل است که شرکت هاى معتبر سازنده دستگاه هاى ارتباطى و کامپیوترى علاقه زیادى دارند تا در این پروژه شرکت کنند.دستگاههایی که از بلوتوث استفاده نمی کنند از امواج رادیویی بهره می برند .

  امواج رادیویى سیگنال هایى هستند که توسط فرستنده در هوا پخش مى شود. امواج رادیویى قادر به انتقال صدا، تصویر و هر نوع Data هستند. تلفن هاى بى سیم، موبایل، ماهواره ها، کنترل تلویزیون و دزدگیر اتومبیل از این نوع هستند .بلوتوث به عنوان پلی بین شبکه ها بکار می رود . در واقع اصلی ترین هدفی که بلوتوث دنبال میکند امکان برقراری ارتباط بین ابزارهای کاملاً متفاوت است.مثلا ارتباط بین بلوتوث یک تلفن همراه و یک دستگاه PDA

  ارتباط در بلوتوث :

  ارتباط همزمان یا Synchronous: نرخ انتقال اطلاعات ۴۲۳ کیلوبایت در ثانیه خواهد بود. در این نوع ارتباط دستگاه فرستنده و گیرنده به طور همزمان قادر به دریافت و ارسال اطلاعات هستند.

   در نوع دیگر ارتباط که ارتباط غیرهمزمان یا Asynchronous نام دارد نرخ انتقال اطلاعات ۷۲۱ کیلوبایت در ثانیه خواهد بود. البته با وجود سرعت بیشتر این ارتباط نسبت به ارتباط همزمان، قابلیت ارسال و دریافت در یک زمان را ندارد .در این سیستم برای جلوگیری از تداخل دستگاهها با هم از تکنیکى به نام  Spread Spectrum Frequency استفاده مى کند و این تکنیک به دستگاه ها اجازه مى دهد که در یک محدوده فرکانسى مشخص شده به صورت خودکار تغییر فرکانس داشته باشند.در این تکنولوژى یابنده کانال آزاد بیش از ۱۵۰۰ بار در ثانیه کانال هاى ارتباطى را چک مى کند تا از کانال هاى اشغال شده با خبر باشد و در صورت ایجاد یک ارتباط جدید یک کانال آزاد را به آن ارتباط اختصاص دهد.

  پروتکل های ارتباطی :

  Standbyانتظار(: دستگاه هایى که به هیچ پیکونتى متصل نباشند، در حالت انتظار هستند. در این حالت، دستگاه با حدود ۳۲ جهش فرکانسى در هر ۱٫۲۸ ثانیه به پیغام ها گوش مى دهد.

  :Inquiry اگر دستگاهى بخواهد با دستگاه دیگرى ارتباط برقرار کند و آدرس آن مشخص باشد، یک پیغام ارسال مى کند. اگر آدرس مشخص نباشد، توسط یک پیغام کدى براى تقاضاى پاسخ مى فرستد. واحد اصلى ۱۶ پیغام مشابه را به واحد پیرو مى فرستد. اگر پاسخى دریافت نشود، واحد اصلى دوباره ۱۶ پیغام ارسال مى کند.Activeفعال(: در این حالت اطلاعات درحال ارسال هستند. Holdحفظ کردن(: زمانى که هم واحد اصلى و هم پیرو در حالت انتظار هستند و هیچ اطلاعاتى مبادله نمى شود، این حالت برقرار مى شود. هدف از این حالت، ذخیره توان است. در غیر این صورت مبادله اطلاعات به طور ثابت صورت مى گیرد.Sniff: این حالت تنها براى دستگاه پیرو قابل اجرا است که براى ذخیره توان انجام می شود.

  Park توقف(: فعالیت در این روش، از حالت Hold هم کمتر است

   

  شرکت فناوری اطلاعات آماد ارائه دهنده انواع دستگاه های بلوتوث تبلیغاتی و اطلاع رسانی آمادگی خود را جهت همکاری با سازمان ها ، فروشگاه ها ، شرکت ها و سایر مراکز جهت همکاری اعلام  میدارد

  جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سامانه ها و دستگاه های بلوتوث آماد به بخش محصولات آماد مراجعه نموده و یا اینجا کلیک نمایید

  Tags: , , ,